"התוכנית הכלכלית" של לשכות המסחר

או: אוריאל לין מכה שנית.

נתקלתי במרקר בידיעה על "תוכנית חומש כלכלית" שאיגוד לשכות המסחר מציע לממשלה הבאה. במרקר, הפראבדה של האוצר, לא טרחו לצרף כמובן עותק של התוכנית אלא פרסמו "כתבה" שהיא בעצם העתק מביך של ההודעה לתקשורת מדוברות האיגוד. אותה הודעה מוחזרה גם חודשיים אח"כ והפעם בדמות תוכנית כלכלית של איגוד לשכות המסחר שנשלחה ל 53 ח"כ חדשים. מה יש בתוכנית? שלושה "יעדי על כלכליים": הגדלת ההשתתפות בכוח העבודה, צמצום גודלו של המגזר הציבורי וחיזוק המגזר העסקי". אח"כ התוכנית מפליגה ומספרת איך התל"ג יגדל,  המשק יצמח והכל יהיה רק טוב, כמקובל בתוכניות כאלו.  בואו נסקור רגע מה הם מציעים.

(הערה:) פניתי לאיגוד לשכות המסחר לקבל את החוברת המלאה שמוזכרת בהודעה לעיתונות. נכון למועד זה, הם לא חזרו אלי. אם משהו ישתנה אעדכן.

א. הגדלת ההשתתפות בכוח העבודה: מוזכרים הנתונים הרגילים על שיעור ההשתתפות הנמוך בישראל בכוח העבודה (שנובע בעיקר מהאוכלוסייה החרדית וגם מזה שהאוכלוסייה הישראלית צעירה יחסית למערב). והצעד הקונקרטי המוצע כולל  "טיפול ממוקד בגושי אוכלוסייה שאינם משולבים" וחזרה לנתיב של תוכנית וויסקונסין והקטנת תמיכות (ולכאורה גם הגדלת תמריצים). כלומר ההצעה להגדלת ההשתתפות בכוח העבודה היא חזרה לנתיב ההתעללות במובטלים וחלשים נוסח תוכנית נתניהו 2003.  בהקטנת תמיכות הכוונה בד"כ לפגיעה בקצבאות אבטחת הכנסה ואמהות חד הוריות ויישום תוכנית וויסקונסין בישראל כבר הוכח כתוכנית שלא מעניקה באמת מיומנויות למובטלים (אלא אם מריחת לק ואיפור נחשבים) אלא שולחת אותם לעבודות גרועות ובמקרים רבים גם ללא שכר חוקי. יתר על כן תוכנית ויסקונסין היא הפרטה של הזכות לקיום לכבוד לחברה פרטית, הפרטה קשה וחמורה במיוחד.  הכשלון של תוכנית ויסקונסין היה מובהק עד כדי כך שזו אחת התוכניות האנטי חברתיות היחידות בשנים האחרונות בישראל שבוטלה.  לא רוצה לומר לכם מה מזכיר לי "טיפול ממוקד", אתם יכולים לנחש.

בעצם, מטרת הסעיף הזה ב"תוכנית הכלכלית" היא לשלוח לרחובות המשק הישראלי כמה אלפי, אולי עשרות אלפי, עובדים חלשים נוספים. "פרולטריון סחבות" שסביר להניח שיועסק כעובדי קבלן ויתחרה בעובדים ברמות השכר הנמוכות ביותר, כך שמעסיקים של כאלו ירוויחו אולי.

מעניין שמנוע מרכזי להגדלת ההשתתפות בכוח העבודה לא מוזכר פה כמובן. למנוע הזה קוראים מערכת חינוך ציבורית לגיל הרך עד השעה 4 אחה"צ וכמובן מסגרות צהריים הולמות גם לגילאי הגן והיסודי (זה אגב גם בהמלצות הOecd למדינת ישראל). מערכת שתאפשר להמוני נשים לחזור לכוח העבודה ו/או לעבור ממשרות חלקיות למשרות מלאות. אולי ההישג החשוב היחידי של ועדת טרכטנברג היה לצעוד צעד בכיוון הזה עם חינוך ציבורי לגילאי 3,4 . אבל יש עוד דרך משמעותית לצעוד כאן (אפילו ליישום טרכטנברג). לא מפתיע שדווקא המנוע הזה חסר, הוא מנוגד לאידיאולוגיה המשותפת של אוריאל לין ונתניהו (וכנראה גם של שר האוצר לפיד "מגן מעמד הביניים")

עוד מ"האיש השמן והאיש הרזה"

ב. היעד השני ש"התוכנית" מציגה הוא צמצום המגזר הציבורי. למה צריך לצמצם את המגזר הציבורי? זו כבר הנחה אקסיומטית בתוכניות כאלו. כמו גם בתוכניות האוצר למיניהם. זו המשנה הימנית של "האיש השמן והאיש הרזה" שהשתרשה לה בשיח הכלכלי של העשור האחרון. לין קובע "א-פריורי" שהמגזר הציבורי גדול מדי ומציע שיטה פשוטה: על כל שני עובדים שיצאו לפנסיה במגזר הציבורי יקלט רק אחד, נחמד. רק שבפועל תקני כ"א במגזר הציבורי (האמיתי, לא כולל חברות בבעלות ממשלתית שלפעמים גם גודלות למשל אלתא, יצרנית כיפת ברזל) מוקפאים  מדי שנה בחוק ההסדרים כבר שנים (לפחות מאז שנת 2000, יש מצב שיותר). זו היתה שיטת האוצר להשיג את מטרת אוריאל לין, לייבש ולקצץ את המגזר הציבורי כך שהגיע להיות מהקטנים במדינות הOecd

מדדים כלכליים חברתיים בישראל

(ההשוואה במונחי תוצר אבל זה מדגים).

על כל עובד שיצא לפנסיה כבר שנים שלא נקלט עובד אחר, במקרה הטוב נקלט מישהו בתנאי עובד קבלן (כך שהמדינה הפכה להיות המעסיק הגדול במשק הישראלי של עובדי קבלן והמדינה לשיאנית העסקת עובדי קבלן בעולם). הפנים של התופעה מוכרות. טורים ארוכים במשרד הפנים שרוב הדלפקים לא מאוישים. הכיתות המפוצצות תלמידים. השוטרים, עובדים סוציאליים, כבאים, רופאים ועובדי סיעוד החסרים (גם בתחושה של האזרח וגם בכל השוואה לנתוני Oecd). המשך קיצוץ עובדי המגזר הציבורי לא יעשה טוב לנו, אזרחי ישראל, אז למה מציעים את זה?

רמז, אולי זה קשור לזה שאוריאל לין מתפרנס כספסר "עובדי קבלן" ? (רק כי הכינוי "עובדים ללא כל זכויות ובשכר נמוך" הוא קצת ארוך מדי) הוא ושאר ספסרי הקבלן יהיו מרוויחים מיידים מהמשך ההקפאה הזו. המשך קיצוץ המגזר הציבורי גם יצדיק המשך הקטנת שיעורי מס החברות שגם כך הם מהנמוכים בעולם המפותח, שוב רווח לאנשי האלפיון, הפסד לכולנו. 

לשכות המסחר נגד אזרחי ישראל

ג. הסעיף השלישי ב"תוכנית" הוא חיזוק המגזר העסקי: ומה מתכוונים בחיזוק? באיגוד לשכות המסחר לא נותנים לנו להתבלבל. הבעיה של המגזר העסקי בישראל לדידם היא:

"עודף רגולציה, פליליזציה של תחום הניהול העסקי (בדיני העבודה קיימות למעלה מ-200 עבירות פליליות), שטף של חוקי עבודה (משנת 2000 ועד היום כ- 155 תיקוני חקיקה, חקיקה חדשה ותיקוני תקנות כנגד מעסיקים), חוקי סביבה בלתי מאוזנים (דוגמת חוק הפיקדון על מיכלי משקה והחוק להסדרת הטיפול באריזות), חוקי הגנת צרכן קיצוניים, שחיקה בזכויות היסוד כמו זכות הקניין וחופש החוזים, ופגיעה בחופש להתאים את מבנה התעסוקה לתנאי השוק המשתנים"

כלומר, אם נפרש את המילים האלו נגלה שבאיגוד לשכות המסחר רואים בחקיקה שמטרתה להגן על עובדים (חקיקת העבודה) כפגיעה. בחקיקה שנועדה להגן על אזרחי ישראל מרעל וזוהמה: "חוקי סביבה בלתי מאוזנים" או "חוקי צרכן קיצוניים". להערכתי רוב מוחלט של אזרחי ישראל (ושאר התושבים) לא רואה את הדברים עין בעין עם איגוד לשכות המסחר. אגב, גם כלכלית ביטול החוקים האלו לא יקדם את כלכלת ישראל בשקל קדימה. חקיקת עבודה, סביבה וצרכנות מתקדמת היא מאפיין דווקא של הכלכלות המפותחות והצומחות. מי שלא מתאפיין ב"חוקי סביבה בלתי  מאוזנים וחוקי צרכן קיצוניים" הוא מדינות עולם שלישי שמשמשות בלשון בוטה כ"פח הזבל". האם לשם איגוד לשכות המסחר רוצה לקחת אותנו?

לסיכום

בעצם מדובר על אותה תערובת ישנה ודלוחה שפקידי האוצר מציעים, ממליצים ומקדמים שנה אחרי שנה. קצת "הגדלת ההשתתפות בכוח עבודה" AKA מלחמה במובטלים. "הרזיית המגזר הציבורי" AKA ייבושו כהכנה וקידום הפרטה ו"חיזוק המגזר העסקי" שם קוד להפחת מיסים, ביטול חקיקת מגן על עובדים וכו'. תוכנית "חדשה", "מהפכנית"? שתצמיח את המשק הישראלי? לא ממש. הייתי שמח אם 53 ח"כ הכנסת החדשים שהתוכנית נשלחה אליהם, ידעו לזרוק אותה לפח.

ועוד משהו:

אוריאל לין מקדם העסקה נצלנית לא מהיום. אדם שפרנסתו על ספסרות בבני אדם (מה שמכנים פה "עובדי קבלן").  אז נכון שאיגוד לשכות המסחר, בניגוד לשם הפומפוזי הוא ממש לא הארגון הכלכלי החשוב בישראל. התאחדות התעשיינים היא האיגוד החשוב (וגם המעסיק הגדול) אבל עדיין חבל שעסקי ישראל בוחרים באיש הזה לעמוד בראשם ובתוכנית הרעה הזו לייצג אותם.

חבל גם שעיתון כלכלי חשוב מפרסם את ההודעה לתקשורת הזו בלי כל בדיקה, פרשנות או ביקורת.

2 מחשבות על “"התוכנית הכלכלית" של לשכות המסחר

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s