ההסתה נגד העבודה המאורגנת נמשכת

עם הפוטנציאל להתקמבקות של המחאה החברתית, גוברים המאמצים לתקוע תריז בינה לבין העבודה המאורגנת וההסתדרות.

שוב חבורת שוקן/המרקר ושאר החשודים הרגילים מדבררים את האוצר במתקפה על ההסתדרות והסכם עייני – לפיד. קמו בשוקן בבוקר וראו כי יאיר לפיד, הפוסטר בוי שלהם, חתם על הסכם עם ההסתדרות. לא שההסכם הזה מונע מהאוצר להציע להפריט את נמלי הים או מגוון דברים אחרים בחוק ההסדרים (וחבל שכך).  חתימת ההסכם מספיקה כדי ששטרסלר יכעס, ורתר ילעג ומאמר המערכת יתרה.  רולניק, כמובן, מוביל את ההתעופפות הזו. "תקציב למחוברים" הוא לא מהסס לתקוף.

רולניק לא נותן לעובדות לבלבל אותו. הרי עובדי המדינה, שהם ציבור חלש ברובו (כזכור מדוח השכר בשירות הציבורי) הם בדיוק אותו מעמד הביניים (ומטה) שרולניק מתיימר לדבר בשמו. על מה יצא הקצף וההאשמות שלפיד מכר את "הלא מחוברים" לעייני?

הרי שההסכם הזה אפילו דוחה את תוספת השכר הראויה שמגיעה לעובדי המדינה .  הדיווחים על כך שההסכם כולל את ביטול הטלת המע"מ על פירות וירקות מעידים אף הם שלא מדובר בהסדר פרטיקולרי שמשרת רק הסו קולד "מחוברים". כמו גם העובדה שהציבור היחידי בהסכם שלא נדחתה התוספת שלו הם דווקא הציבור הכי חלש (שבוודאי איננו חלק "מהמחוברים"), עובדי הקבלן, שההסכם הקודם עליהם גם יעוגן עכשיו בחקיקה.

אבל רולניק התאצ'ריסט רוצה יותר, לא באמת מעניינים אותו עובדי הקבלן המוחלשים, או עובדי המדינה או החסכון של מעמד הביניים, הוא רוצה "להכנס בהם", מלחמה חזיתית בעבודה המאורגנת, ז'בוטינסקי של המאה ה-21 שמטיף "כן, לשבור".

אני יכול לשער שהוא מפנטז על שבירת שביתה גדולה שתסיים את עידן העבודה המאורגנת בישראל. אולי כמו המאבק של רייגן בשביתת פקחי הטיסה (שהוחלפו באנשי צבא) או זה של מרגרט תאצ'ר בשביתת כורי הפחם הגדולה. שביתה מהסוג שיתחולל אם יקבלו את הדרישה של רולניק לפגיעה בעבודה המאורגנת והסכמי השכר בשירות הציבורי ("המחוברים"  עלק) יופרו חד צדדית ע"י האוצר, או אם יבוטל מוסד הקביעות (אחד המגנים המרכזיים של העבודה המאורגנת).

miners strike

חלומות נורדיים על פלקסקריוריטי? (שהמרקר משווק מעת לעת) הצחקתם אותנו, השבדים או הדנים היו תובעים את המרקר בתביעת דיבה אם הם היו יודעים איך מוציאים את הבטחון התעסוקתי הנורדי מהקונטקסט של מערכת איגוד מקצועי רחבה.

במה מתמקד העליהום הנוכחי נגד ההסכם והגזירות?

בכללי: בזה שבזמן שפוגעים ב"מעמד הביניים" לא "נכנסים בהם", בוועדי העובדים, בקרנות ההשתלמות. איך להכנס בהם? פחות משנה. אבל כשיש דימוי קונקרטי שמחיר החשמל עולה בגלל שכר עובדי חברת חשמל אזי תמיד אפשר להפנות אליהם את הזעם הציבורי (למרות שכר העובדים הוא בערך 8.5% מעלויות חברת חשמל). האם מצפים שיוטל מס מיוחד על עובדים שמאוגדים בוועד עובדים? שהמדינה תתערב ישירות בשכר עובדי החברות הממשלתיות כמו חברת החשמל, מקורות או נמל אשדוד,גם אם זה מחוץ לסמכותה ובהפרה של הסכמי השכר? (תזכורת: אלו חברות שהוקמו ע"מ להפריד בין המדינה לבין הפעילות כהכנה להפרטת החברות הממשלתיות.)

בפרט: העליהום הוא על הטבת המס של קרנות ההשתלמות. תזכורת: קרנות השתלמות יש ללא מעט עובדים בישראל, גם להייטקסטים וכן, גם לעובדי המדינה והחברות הממשלתיות הגדולות. בעצם, אחרי השינויים שנעשו בקופות הגמל, כשביטלו את האפשרות להשתמש בהן לחסכון הוני פטור ממס (אלא רק לקצבאתי ואחרי פרישה) הפכו קרנות ההשתלמות לכלי החסכון הפטור ממס לטווח בינוני של מעמד הביניים. למעביד זה כדאי כי העלות נמוכה יותר משכר רגיל (כמדומני למשל, שאין הפרשה פנסיונית על הסכום הזה) ולעובד יש הטבת מס קטנה. כזו שאם באוצר היו עומדים מאחורי הרטוריקה שלהם על "חינוך פיננסי" היו דואגים שתהיה גם על חסכון מסוגים נוספים. לא מדובר בהרבה כסף שיכנס (כי בסופו של דבר כשהאפיק הזה ימוסה, הוא יתמסמס, כפי שקרה לאחרים) אבל יופי של רטוריקה – הנה "עופר עייני שוב דאג רק למחוברים על חשבונכם".

במאמר מוסגר: המיקוד של זעם ציבורי בסוגיית מיסוי קרנות ההשתלמות רק חושף את הספין דוקטורס שמאחוריו. הציבור יודע לזעום על "מחיר הקוטג'" או הסיגריות או על השכירות והדירה. אבל מתעלם סידרתית מסוגיות מיסוי מורכבות,זה פשוט מחוץ לסקופ הציבורי. העיסוק הפסאודו ציבורי בזה חושפ שהמקור של "הזעם הציבורי" הוא ספין דוקטור כזה או אחר.

בעצם המרקר, פראבדה של האוצר, מבצע את תמרון ההסחה הקלאסי של האוצר. קודם כל האוצר ממשיך בתקציב את הקו של העשור וחצי האחרונים של תקציבי הפרטה, קיצוץ וחלוקה מחדש של המדינה לטובת האלפיון ואז מסיתים את האזרחים הזועמים נגד השעיר לעזאזל התורן. בד"כ החרדים והועדים. יש גם וריאציה לפסאודו "שמאלנים" שמסיתים בה נגד המתנחלים והצבא. כאילו "ששם הכסף" והקיצוץ משם יאפשר להביא את הכסף לאזרחים, לגן עדן שיהיה פה אם רק נטפל בזה.

בזמן שבמרקר דואגים להסחה, באוצר כאמור דוהרים קדימה. החלוקה מחדש הרגרסיבית ממשיכה  השירותים הציבוריים מקוצצים ומיובשים, פרוייקטים ציבוריים נדחים או מבוטלים וההפרטה מגיעה לתחומים חדשים (במונחי אחוז תמ"ג).

בואו לא ניתן לדוברות האוצר ולפראבדה שלו לבלבל אותנו ולהסית אותנו זה כנגד זה, שבט נגד שבט, עובדת כנגד עובדת.

קחו דוגמה מהעיתונאים, מעובדי סונול ופרטנר ותתחילו לדאוג לעצמכם ולנו ביחד. תתאגדו כבר גאדדאמיט. וכן, צאו להפגין, אבל לא בעד קו המערכת של המרקר.

קריאה נוספת:

צ'יקי ארד – נגד ספין הוועדים והחרדים (בגוגל קאצ' שכולכם תוכלו לקרוא) גם אם אני לא מסכים להכל (בפרט לצד הטוב של רולניק שמתחבא כביכול מאחורי מר הייד)

ציפורי, סגן עורך גלובס – בעוד טור מפוצץ על נערי האוצר, חוק ההסדרים וסוגיית משפרי הדיור. אהבתי את ההתייחסות לזה שלאוצר יש עיתון ודובר שמתקרא פרשן כלכלי בערוץ מרכזי, כמו גם את הקריאה לילד בשמו – זו דיקטטורה של האוצר (בפרט אגף התקציבים) והמקום היחידי (גם בעולם העסקים) שמי שמנהל אותו הוא אנשי הכספים ולא המנהיגות הנבחרת (או בעסק בעלי המניות). ציפורי תוהה גם על ההדלפות המגמתיות (והכנראה שקריות חלקית) בנושא פנסיית אנשי הקבע שמגיעה מהאוצר לדוברות שלו במרקר. בפרט שאין יותר מצטרפים חדשים להסדר הפנסיה התקציבית בצהל – מאז 2004. כמעט 10 שנים.

עוד משהו:

רולניק מייעץ למחאה השבוע במרקר שישי. הוא כותב בטור שלו:

"חיבור של המחאה לשמאל או לימין ולהגדלת גירעונות מחזיר את המוחים לנקודת ההתחלה" (הדגשה שלי)

זה גם המסר שהעורכים בחרו לשים ככותרת משנה לכל הטור הארוך הזה. כלומר מה שרואים בו כמסר המרכזי. וזה לב הההגיון שרולניק נאבק להגן עליו. ההגיון שבו מספיק שינוי של סדר עדיפות פנימי בתקציב לייצר צדק חברתי גם מבלי לתקוף את הנחות המוצא הניאו ליברליות שלו (תקציב ממשלתי קטן, צמצום חוב). זה לא ילך.

יש לרולניק גם זיהויים חשובים (גם אם מאוחרים) בפרט על הספין כאילו החרדים הם העניין (ספין שבקבוצת הארץ שיתפו איתו פעולה בהתלהבות לפני הבחירות ע"ע שטרסלר). אבל בלב הסיפור הוא טועה ומנסה לרתום את עגלת המחאה אחריו. מרגע שמקבלים את הנחות המוצא הניאו ליברליות אזי ממילא מה שנותר הוא מלחמת שבטים ומקצועות, את מי צריך לדפוק ע"ח מי. רולניק בוחר לצאת נגד העבודה המאורגנת, כאילו שהספין כאן לא מקביל לספין נגד החרדים (מה ההוצאה העודפת על העבודה המאורגנת גם אם מקבלים את ההגיון שעובדים צריכים לקבל מעט ולא שכר הולם?) באותה מידה יכולים איש או אישה אחרים לצאת נגד המורים, הרופאים, הצבא, המתנחלים, העולים או וטפ. זו המשמעות של הנחות המוצא האלו ובהן צריך להאבק.

זהו, מספיק עם רולניק לשבוע הקרוב, הפוסטים הקרובים לפחות לא עוסקים בו ובמשנתו

21 מחשבות על “ההסתה נגד העבודה המאורגנת נמשכת

 1. מאפיהו

  הסתה נגד עבודה מאורגנת היא מכוערת ודימגוגית כמו הסתה נגד חרדים. אך למרבית הצער, מפקיעי השכר בצמרת האליטות המנהליות ובחברות הממשלתיות הפרוטקציוניסטיות, בדיוק כמו החרדים, מרוויחים "ביושר" (כלומר, על העוקם) את ההסתה הזאת. באטימותם, בחוצפתם, בחמדנותם שאין לה סוף, באיומים שהם מפיצים, בנפוטיזם המשתולל, בנכונותם להשבית את הנמל או לכבות את החשמל על כל איוולת ובחוסר נכונותם להידבר ולוותר על מקצת השכר המופקע, ההטבות מנקרות העיניים והפנסיות הטובות במדינה, הם מזמינים על עצמם את איבת הציבור וחמתו, שאותם מנצלת הממשלה הצינית. מופקעי השכר הם שותפים לכל דבר ועניין של מפקיעי המחירים בשוד המתמשך של הציבור. ואתה משלה את עצמך אם אתה סבור שמדובר ב-1% או בפרומיל אחד מהציבור. זה מזכיר את התנועה האמריקאית חסרת השחר של ה-99%. אשליות שלא יוצא מהן דבר. אין זה מקרה שבסקרי דעת הקהל שנערכו בתקופת המחאה ב-2011 התייצבו בשיא תשעה מכל עשרה ישראלים בעד המחאה. זה המצב. תשעה עשירונים שנשדדים מול האחד של הטייקונים ומשת"פיהם השודדים, הכולל גם כמה עשרות אלפים של מיליונרים מאורגנים. איך הגעתי למספר? פשוט מאוד: שישים וכמה אלף עובדי מדינה? עשרה אחוז מהם, עם משכורות של 40 או 50 אלף ש"ח ומעלה? אותו מספר בערך ברשויות המקומיות? עוד כמה עשרות אלפים בבכירים ובכעלי המשכורות המונפחות של עובדי הבנקים? עוד כמה עשרות אלפים בין מקבלי השכר הגבוה בחברות הממשלתיות שממוצע השכר בהן הוא למעלה מ-25 אלף ש"ח? כשלפעמים גם הבעל וגם האשה עובדים בחברה המפנקת? הרי לך בשקט השליש המאורגן של העשירון הגזלני העליון.

 2. מאפיהו

  אני מבין למצוקתך. נכון שהרבה יותר קל ונעים לדבר על אידיאולוגיות ועל פתרונות מקרו בלי שנצטרך להתבוסס במסה המייגעת של הנתונים והעובדות. אבל אם אתה רוצה לדבר על הבעיה של המשק הישראלי, אני איתך. לדעתי הבעיה המרכזית היא עשירון עליון, עשירון בשין ימנית ובשין שמאלית, שהוא מתנשא, מנותק, חזירי, והוא הגורם המרכזי ליוקר המחייה הבלתי נסבל של שכבות רחבות מאוד בציבור. יוקר מחיה הנשען על שתי זרועות: שכר נמוך מדי לרוב הגדול של השכירים (50% מהעניים הם שכירים, וזה אומר הרבה) – ומחירים מופקעים של דיור, סחורות ושירותים.
  והנה, אם בוחנים יפה ומוצאים ממי מורכב העשירון העליון, אז ברור שמוצאים שם את הטייקונים ושותפיהם, מפקיעי מחירי הקוטג' – הגבינה והמבנה, מפקיעי מחירי המכוניות, החלפים והטיפולים במוסכים, מפקיעי מחירי השמן והדבש ועוד מאות ואלפי מוצרים. וכמו כן אנו מוצאים באותו עשירון עצמו את מפקיעי המחיר של שירותי הבנקאות, של שירותי הרשויות המקומיות, של אספקת החשמל והמים והנמלים, ועוד שירותים ממשלתיים.

  בעשירון העליון יש כרבע מיליון משפחות. לפי הערכתי הזהירה לפחות שליש מהן משפחות של בכירים ופרוטקציוניסטים מהמערכת הפוליטית והמנהל הממשלתי והעירוני, מהחברות הממשלתיות המובילות בתחום השכר, מצמרת האקדמיה, שירותי הדת, המערכת המשפטית,התקשורת והצבא. זה בסדר שכל אלה בעשירון העליון ובצמרת. ככה זה בכל מקום וזה בלתי נמנע. מה שלא בסדר הוא הפער העצום שהם פוערים בינם ובין שאר העשירונים, פער שמעמיד את ישראל במקום כה גבוה במדד אי השיוויון (ג'יני) ובמקום כה נמוך בשיעור העוני. יש לנו עניין עם אליטה חזירית דו-ענפית: ענף פרטי וענף ציבורי-ממשלתי. ומי שטובת החברה הישראלית לנגד עיניו, אסור לו להתעלם מן המציאות הזאת,ולהתחבא מאחורי כל מיני סולידריות מעמדית חסרת שחר. ברור שהמיליונרים מחברת החשמל, ממקורות, מתאגידי המים, מהמערכת הפוליטית (עיני ו-180 אלפי השקלים שהוא מקבל כדירקטור מבנק יהב ההסתדרותי חוץ מהמשכורת שלו. פואד ודירת 9 המיליונים שקנה לאחרונה ביפו) שמחים לטפח את הסולידריות הזאת. אבל היומיום שלהם הוא היומיום של שכניהם הטובים, הטייקונים הפרטיים, מקיסריה ומכפר שמריהו, מסביון ומרחביה. כולם, הפרטיים והמאורגנים, שותפים לאותו עשירון של מתעלקים וחזירים. הם אלה שמוצצים את לשדנו וגורמים לאותו יוקר מחייה בלתי נסבל שבו התחלתי.
  ומי שמטשטש את האמת הזאת הוא שותף להם, בין במודע ובין שלא במודע.

  1. alonnisser מאת

   לא יודע מאיפה הנתונים על שליש. אבל העשירון הוא ממש לא הבעיה שלנו. הבעיה שלנו היא במאיון ובעיקר באלפיון. הרבה "העשירון" זה השכירים ההייטקיסטים ממה שאני מכיר (וזה בסדר), הרבה מאוד ממעמד העצמאים שהם עלוקות של הטייקונים. ויש בהם גם (לא רוב, חושב שרחוק משליש, אשמח להיות מופתע) עובדי צווארון כחול מאורגנים. בפועל היום חלק מהעשירון העליון , יחד עם העשירון התשיעי הם מה שנותר ממעמד הביניים הישראלי. בקצה העליון שלו מתחבאים המונופליסטים, ההכנסות העתק וכו' בזה צריך לטפל. וההסחה הגדולה שהם מייצרים נגד מעט העובדים המאורגנים שעוד נותרו בקצה העליון, מזכירה את הסיבוב הקודם מול החרדים

 3. mafyahu

  לפני שאשכח: לא ברור לי על סמך מה אתה טוען ש"שכר העובדים (בחברת החשמל) הוא בערך 8.5% מעלויות חברת חשמל". קבל תיקון: הנתון האחרון, המסתמך על נתוני חברת החשמל עצמה, הוא, שהעלות השכר של העובדים מהווה 15% מהוצאות החברה ב-2012:
  http://www.themarker.com/dynamo/energy/1.1931409

  מה שמבטא עליה של 4% בשיעור עלויות השכר בתקציב לעומת דיווח קודם מ-2011:
  http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3524246,00.html

  לפי דיווחים של חברת החשמל עצמה, מספר עובדי התפעול והפקידים מהווה 75%, ורבע הם עובדי הנהלה, שברור כי הם המושכים את השכר כלפי מעלה. למשל, שכרם של עשרים הבכירים בחברה, כולם מנהלים, נע בין 88,111 ש"ח ובין 79,501 ש"ח בחודש. שכר ממוצע של מנהלים בחברה הוא 63 אלף ש"ח בחודש, ודי באלה כדי למשוך את השכר הממוצע כלפי מעלה. אין צורך לסמוך בעניין זה על הטכנאים המטפסים על עמודים בליל סופה וסער:

  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000822876

  ובעניין ההשוואה בין השכר בחברת החשמל היקרה (מאוד) שלנו ובין המקובל בחו"ל, קבל בינתיים דו"ח של הבנק העולמי מ-2010, הטוען כי "עלות העסקת עובד בחברת החשמל בישראל היא הגבוהה מבין חברות החשמל המקבילות לה בעולם":
  http://mymoney.nana10.co.il/Article/?ArticleID=699288

  מכיוון שמאז 2010 רק השתפר שכרם של עובדי חברת החשמל, אפשר להניח שהם עדיין במקום הראשון. אך את דברי בעניין זה ביססתי על מקור אחר שנתקלתי בו כשעסקתי בנושר באוקטובר אשתקד, שבינתיים לא הצלחתי לאתר אותו, אך אני מבטיח למצאו ולעדכן אותך בעניין. בינתיים הסתפק-נא בדו"ח של הבנק העולמי.

  1. alonnisser מאת

   נתייחס בחלקים כי אין לי זמן לבדוק הכל:
   עשרים הבכירים בחברה הם ממש לא אלו שהועד מגן עליהם, להפך הם התומכים בדרך כלל בהפרטה וחלקם מינויים ישירים של האוצר. מבחינתי תארזו את כולם ביחד ותיקחו אותם מפה. לטפול על ה"ועדים הגדולים" את אשמת השכר המופרך של ההנהלה שנלחמת בהם?

   1. mafyahu

    ומה עם כל בעלי "השכר הגבוה" ששכרם הממוצע מעט יותר מ-63 אלף ש"ח? גם הם דוגלים בהפרטה? ואגב, טרחתי ומצאתי עבורך בדו"חות הכספיים את מספרי העובדים בכל סיווג, כדי שלא תשלה את עצמך בקשר למבנה "התעשייתי" של כוח האדם:
    עובדי ייצור: 2,470
    הולכה והשנאה (כולל הנהלה): 459
    חלוקה (שיווק ומחוזות): 4,339
    מטה (משאבים אסטרטגיים, כספים והנהלה): 1,548
    שרות: 1,778
    פרוייקטים הנדסיים (תכנון וביצוע):2,073.

   1. mafyahu

    ממש לא נראה לי שהבנת מה אתה קורא: הדה מרקר מסתמך על הודעה רשמית שיצאה מטעם חברת החשמל עצמה!
    ואילו בידיעה שאתה מפנה אותי אליה, כתוב במפורש:
    "באוצר מיהרו להתנער מהנתון במצגת, והסבירו שהיא מבוססת על נתונים חלקיים של הוצאות חברת החשמל. צריך דוקטורט כדי להבין מדוחות חברת החשמל מהן עלויות השכר של עובדי החברה, אבל לפי הגרסה הרשמית באוצר, מדובר ב-4 מיליארד שקל לשנה, שהם קצת פחות מ-20% מתקציב החברה."
    וכדי להסיר כל ספיקות: המאזן של חברת החשמל, נכון ל-31.12.2012 מורה על הכנסות ממכירת חשמל בסך 29.5 מיליארד ש"ח. מכיוון שעלות השכר היתה 4.4 מיליארד (גם בידיעה שאתה מצטט יש מספר דומה), הרי שפעולת חילוק פשוטה תביא אותה לתוצאה הבאה: 14.91525%, או 15% במעוגל.
    לעיונך הדו"חות הכספיים של חברת החשמל:

    יש ללחוץ כדי לגשת אל P802050-00.pdf

    זו לא בושה להודות בטעות. להיפך, מי שחי בטעות ועומד עליה, מרוויח רווח גדול מזה. האוויר הרבה יותר טהור ונקי במקום שנפטרים מן הטעות.

   2. alonnisser מאת

    המרקר מתבסס על הודעות לעיתונות של רשות החשמל שהיא חלק ממשרד האוצר דה פקטו.. אבל אם נסתכל בדוח האחרון שחברת החשמל פרסמה כתוב:

    יש ללחוץ כדי לגשת אל isa_2012.pdf

    מחזור הכנסות 27814
    סה"כ שכר (כולל בכירים ומנהלים וכו'): 3168
    כלומר גם בלי שהעמקתי בפירוק הנתונים 11%
    וייתכן מאוד שב2013, ככל שחלק השכר יורד מסך העלויות (בגלל דלק והשקעה בפיתוח) זה אפילו פחות.

   3. alonnisser מאת

    שמע, אתה מנסה לגרור אותי לדיון שהוא בדיוק הדיון הלא נכון לטעמי. כי כאמור, הבעיה של המשק הישראלי היא לא כמה עובדים שמרוויחים יפה בחברת החשמל (בטח בחברת החשמל שם השכר הוא מינורי בהוצאות יחסית לכל חברה שהצצתי בדוחות הכספיים שלה בעבר) או בנמלים או בתע"א. הבעיה של המשק הישראלי היא ממשלה קטנה מדי שמתעקשת לגבות מעט מדי מס ולהפעיל גרעון פיתוח נמוך מדי. עשור אם לא שני עשורים עוד רגע של בזבוז זמן וצמיחה אבודה. מאז שנרצח יצחק רבין.
    אני מוכן, שרגע אחרי שהממשלה תפעיל מדיניות קיינסיאנית ואחרי שתמסה את העשירים, ותוריד את המעמ הרגרסיבי ותטיל מס על תנועות הון ספקולטיביות וסחר ספקולטיבי במניות. , שאחרי שיחזרו לעודד את העבודה המאורגנת בהמוני מקומות עבודה קטנים בישראל ובחברות ההייטק שרגע אחרי זה שיחליטו לטפל בזכויות היתר של חלק מהעבודה המאורגנת בישראל. אבל לא באמצעות ההפרטה לבעל הון פרטי – שפשוט יקח את עודף הערך הזה וישאיר המוני עובדים עניים. עובדי חח"י אגב הביאו בזמנו משקיע והציעו לאוצר לקנות את החברה ביחד עם המשקיע ובכך החברה הייתה מופרטת אבל באופן חיובי. וגם הופך לסוג של קואופרטיב. מבורך נכון? נחש מה? משרד האוצר סירב להפגש למו"מ אפילו.. כי המטרה היא לחסל את העבודה המאורגנת ולא "יעילות בחברת החשמל" או להקטין את התעריפים (שכולם מודים שיעלו אחרי הפרטה). פקידי האוצר והפרופוגנדה שלהם, הם קול אדונם. כמו החשכ"ל ניר גלעד שעבר לעבוד אצל האחים עופר, "יצרני החשמל הפרטי" הגדולים בישראל. למישהו יש ספק שבמשך הקדנציה שלו הוא דאג לפגוע בחברת החשמל ע"מ לקדם את האינטרסים של המעסיק העתידי?

 4. mafyahu

  בחברת החשמל יש 12.5 אלף עובדים. שכרם הממוצע לפי הלמ"ס: 24 אלף ש"ח בחודש. כפול 12 חודשים בשנה (ובלי להביא בחשבון שהם מביאים הביתה גם משכורת 13 ומשכורת 14, ועוד כל מיני תנאים שאין להם אח ורע בשירות הציבורי או הפרטי) – 3.6 מיליארד ש"ח. אילו היה שכרם כממוצע במשק – 9,000 ש"ח (כל המספרים פה קצת מעוגלים) לעובד, הם היו לוקחים הביתה 1.35 מיליארד ש"ח (כל אחד יודע ששכר העובדים בחברה הזאת, אכולת הנפוטיזם והפרוטקציוניזם, הוא כה גבוה בגלל נסיבות שאינן קשורות לעבודה עצמה). ההפרש בין השכר בפועל ובין השכר כפי שהיה אמור להיות בכלכלה נורמלית: 2.25 מיליארד ש"ח. בישראל יש 2.5 מיליוני מונים חשמליים. משמעות המספרים האלה: השכר המופקע של עובדי חברת החשמל מוסיף 900 ש"ח בשנה, או 150 ש"ח לכל חשבון חשמל ממוצע במדינה. אני בעד עבודה מאורגנת ובעד ועדים. אני נגד גזל מחוצף של הרוב הגדול של אזרחי המדינה על ידי חבורה של אנשים שחציים נטועים עמוק בתוככי העשירון העליון, ולא אכפת לי בכלל מה מעמדם התעסוקתי.

  1. alonnisser מאת

   השכר הממוצע בחברת חשמל לפי דוח הממונה על הכנסות המדינה
   http://hsgs.mof.gov.il/ReportPage.aspx?ReportName=PublicEntitiesReports%2fEntitiesSalariesData&pSelectedMenu=PublicEntitiesReports&pName=pEntityGroup&pValue=4
   השכר הממוצע הוא 22 והחציוני (כלומר שיש עיוות בממוצע) הוא 21, שבודקים עובדים רגילים ללא הנהלה המספר הזה יורד בעוד 1.

   האם זה שכר גבוה או לא? אני מכיר הרבה הייטקיסטים שגם מקבלים יותר. למה הדימוי שעובדי חברת חשמל (רבים מהם מהנדסים והנדסאים) צריכים לקבל פחות? על עבודה שיש בה מרכיבים פיזיים וסיכון. על זה שיש 100% אחוז אספקת חשמל בישראל (בסופה הנוראה שהייתה השנה היו למעלה מ1000 עובדי חברת חשמל בחוץ, מתקנים תקלות בזמן שכולנו התחבאנו בבית). היית רוצה שהשירות בחשמל יהיה כמו בהוט/יס? "אה, יש לך תקלה, נענה לך עוד יומיים, נמרח עוד שבוע ואז אולי יבוא טכנאי?" אני בטוח שלא, אבל ככה נראה שירות של עובדים מנוצלים לטובת בעל הון פרטי

   כמו כן אם יש לך איזשהו חשד שאפילו יפגעו בעובדים האלו ויורידו את שכרם זה יגיע אליך? הסר דאגה מליבך. זה לא.. הם ימשיכו לקצץ כי זו האידיאולוגיה שלהם, ממשלה קטנה וכו' וזה רק יקל על הפרטת חברת חשמל לטובת בעל הון שיקבל את הפער הזה. אני מעדיף 12,500 עובדים חזקים עם שכר גבוה מאשר 1 בעד הון שמושך מיליארדים.

   1. mafyahu

    לא מצליח להיכנס למקור שלך. קבל את המקור שלי:
    http://www.nrg.co.il/online/16/ART2/407/986.html
    באותו מקור מצויין גם ששכר העובדים במחקר ופיתוח ("היי-טק") מגיע ל-22,252 ש"ח, נמוך ב-1,800 ש"ח בערך מזה של חברת החשמל.
    הסיפור על סיכונים פיזיים וכו', תסלח לי, קצת דימגוגי. מזכיר מה שאמר בוז'י הרצוג לפני יומיים-שלושה בטלוויזיה, כשהזכיר את הטכנאים המטפסים על העמודים בליל סופה וסער. מה זה שייך? המוני פועלי בניין מסתכנים הרבה יותר על הפיגומים בכל יום, ולא פעם בחמש שנים כשיש סערה בארצנו – ומשתכרים הרבה פחות. וחוץ מזה, הרוב הגדול של מקבלי השכר הגבוה בחברת החשמל, תרשה לי ניחוש פרוע, כבר מזמן לא זזים מאחורי השולחנות שלהם, חברים מכובדים להנהלה המנופחת (כמו כל כוח האדם שם) חלק ממועדון הקרובים-קרובים, חברי מרכז מפלגה וכו'. כולם יודעים. שלא לדבר על זה שגובה שכרם לעומת אחרים במשק, גבוה בעשרות אחוזים בהשוואה למה שקורה במדינות אחרות (כולל באירופה, איפה שיש הרבה יותר סערות והסתכנויות על עמודים גבוהים בליל סופה וסער).
    אני בכלל לא נגד שכר גבוה לעובדים, להיפך. אבל מה שקורה בחברת חשמל הוא שערוריה שאין שנייה לה. השכר שהם מקבלים שם, וזה ידוע, הוא שכר סחיטה מופקע לחלוטין, שכל בעל מונה, וגם כל המשק משלמים עליו ביוקר, שלא לדבר על כך שהוא מעלה את המחירים לא רק לבעלי המונים, אלא בכל ענפי הכלכלה, כי מי לא משתמש בחשמל.
    ההגנה על השערוריה הזאת בשם איזו אידיאולוגיה שלא תהיה, היא דוגמטיות שאין לה מקום. זה בערך כאילו שמישהו בבריה"מ ז"ל היה מגן על השכר הגבוה של חברי הפוליטבירו, על הדאצ'ות ועל ציי המכוניות שלהם, בזכות זה שהם רשומים כשכירים.
    האדונים הנעלים מחברת החשמל שלנו, המעלים את השכר הממוצע שם למרומיו הנוכחיים, לוקחים הביתה 30, 40, 50 אלף ש"ח וגם יותר, שלא לדבר על שאר התנאים שלהם והפנסיה, מוצצים פשוטו כמשמעו את לשדם של אחיהם העובדים בכל הענפים האחרים, שלא לדבר על העניים, המובטלים והפנסיונרים. וזה עוד לפני שהתחלתי להתייחס לחוב העצום שצברו – 60 עד 70 מיליארד ש"ח – יותר מכל הגרעון שסוחבת הממשלה שלנו כולה!
    ואני גם בכלל לא בעד הפרטה, אגב. לפי דעתי הכי טוב ששירותים חיוניים יהיו בידיים ציבוריות. אלא שהמצב בחברת חשמל הוא של הפרטה בפועל – היא פועלת כאילו היתה עיסקם הפרטי של חלק מעובדיה, ושותפיהם החמודים מהדירקטוריון שעושים איתם יד אחת בביזה.
    אילו הכל היה שם בסדר, עופר עיני לא היה מזכיר בכל הזדמנות שגם הוא מסכים שצריך שם ריפורמה מרחיקת לכת שהוא כבר הסכים לה. אינך צריך להיות יותר אדוק מהאפיפיור.

   2. alonnisser מאת

    המקור שלי הוא דוח השכר בשירות המדינה (יכול למצוא באינטרנט ולהכנס לקישור בתת אגף החברות הממשלתיות). כאמור, טיעונים כמו כ ו ל ם יודעים שכך וכך הם לא ממש טיעונים תקפים בדיון כזה. מי אמר שהשכר הממוצע בחברת חשמל אירופאית הוא נמוך יותר? (אירופאית זה גרמנית או יוונית? סקפטי אם זה אותו דבר). מי אמר שיש המוני אנשים שמקבלים 40-50 ויושבים מאחורי מכתבה? ממה שאני מכיר – לחברת חשמל יש אגף שטח די גדול, מטבעה כחברת ביצוע גדולה, יותר דומה למפעל תעשייתי ענק מאשר למשרד. ובכל מקרה מזכיר שוב – שכר העובדים בחברת החשמל הוא בסה"כ 8.5% מהמחזור, אחרי כל ההשתוללות אחרי כל הדמגוגיה, זה אחוז שכר מההוצאה כמעט הכי נמוך במשק, אין חברת הייטק או עסק מסחרי שזה האחוז שלה, אין כמעט מפעל שזה האחוז שלו. לא מה שמעלה את מחיר החשמל. מה שהעלה את מחיר החשמל בשנים האחרונות הוא השינויים במחירי הדלק. לפני זה היו פה ממחירי החשמל הנמוכים במערב. ואתה יודע למה? בגלל שאין איל הון פרטי בזה.

    ולגבי החובות- תפנה לרשות החשמל (ת"פ מינוי של האוצר)- הם ייצרו את החובות האלו במדיניות מימון בעייתית של חברת החשמל שמטרתה המוצהרת אגב הייתה הובלה להפרטה של חברת החשמל. במציאות הזו סירבו לאשר לחברת החשמל הכרה בהתייקרות הדלק למשך זמן ארוך מאוד אחרי ההתייקרות כדי ליצור את הגרעון הזה (שבתורו יהיה התירוץ למתקפה הציבורית שנפלת לה קורבן ומשם להפרטה). כמו שבמשך שנים רשות החשמל לא מעוניינת להכיר בחלק מהוצאת הקמת תחנות כוח ומכאן מעכבת את בנייתם ומובילה למשבר חשמל קבוע במשק הישראלי.

    ואני גם לא הדובר של עופר עייני. הסכמה שצריך רפורמה היא אחרי הסחיטה הגדולה של משרד האוצר, אני מכיר שהרפורמה המוסכמת היא רפורמה רעה לטעמי.

 5. דודי

  יגאל גוזלנד, עובד בכיר בנמל אשדוד, מקורב ליו"ר הוועד אלון חסן, הורשע בכך שהצית פאב שהיה בבעלותו לצרכי הביטוח. האיש שנשלח להצית את הפאב נספה בעצמו בשריפה. לפי דרישת הוועד, מקום עבודתו של העובד נשמר עד לשחרורו מן הכלא.

  קרא לזה הסתה, אם תרצה, אבל ועד נמל אשדוד זה מאפיה לכל דבר, ארגון של פשע ורשע שחובה להכרית מעל האדמה.

  http://www.haaretz.co.il/news/law/1.1931867

  1. alonnisser מאת

   בפשע צריך להאבק באופן בלתי מתפשר, אבל פושעים יש בכל מקום. כולל מקומות עבודה ןכןלל באלפיון. אבל בשביל לקבוע שוועד אשדוד הוא ארגון פשע צריך שלפשע יהיה קשר אליהם או למטרות שלהם. וזה לא המקרה..

   1. דודי

    נסחפתי קצת ברטוריקה אבל אני עומד על כך שלא מדובר בוועד תמים עם כמה תפוחים רקובים. הבעיה שלי היא לא עם הפושע המורשע מהוועד, גוזלנד, אלא עם העובדה שהוועד דואג לכך שמקום עבודתו יישמר עד תום תקופת מאסרו כאילו היה נחלה פרטית, ושלהנהלה אין מילה בנושא. גם מקום עבודתו של גומא חסין, לשעבר מנהל מוזיאון הנמל שלא קיים, נשמר לו במשך 8 שנים תמימות.

    אני מותח קו ברור וחד בין ועד כמו זה של ח"חי לבין הועד של נמל אשדוד.

   2. alonnisser מאת

    אני לא מכיר את שמירת מקום העבודה, אז לא יכול להגיב בשם הוועד. אבל מציע לך לפנות אליהם ולשאול. מניסיוני הם עונים. האם זו שיטה דפוקה ? ברור שכן. האם אלו הבעיה של כלכלת ישראל ? המעצור שלה מפיתוח? הסיבה שלפיד מעלה את המס? לא ממש

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s