עשו מסיבה

"לקחו הלוואות ענק ועשו מסיבה" אמר שר האוצר הטרי שלנו, הפרזנטור של "מעמד הביניים". ומעבר לשאר ההחלקות שלו (נוסח ריקי כהן מחדרה שמרוויחה 20,000 ש"ח) דווקא המשפט הזה זוכה יחסית לקונצנזוס גם בקרב פרשנים כלכליים "רציניים" יותר משר האוצר. הנראטיב הוא שממשלת נתניהו, השתוללה, חילקה כסף, נתנה ונתנה. יש מי שגם טרח להאשים את המחאה בסיפור (כן אה?). רק מה? שנתוני האוצר לא בדיוק מתאימים לנרטיב הזה..

הכנסו בבקשה לקישור הזה.  הדוח של האוצר על "הוצאות והכנסות הממשלה 2012" וננסה יחד לבדוק האם נרטיב "הנתנה ונתנה" מתאים למציאות.

השורה הראשונה מתארת את הגרעון. גרעון בחוק התקציב: 13.5 מיליארד, גרעון במציאות 35.5 מיליארד. הנה ה 20 מיליארד המדוברים, האוברדרפט "המפלצתי" וכו'. והשורה הבאה גם מעניינת מאוד: הכנסות: צפי ל271 מיליארד וביצוע של 251 מיליארד. אותם 20 מיליארד בדיוק אבל בצד ההכנסות. (אגב, בחוברת תקציב המדינה כתוב 265 מיליארד ולא 271 מיליארד, לא ברור לי מאיפה "הגידול" בצפי)

אם נעבור לטאב "הוצאות" באפליקציה הזו של האוצר נראה שמבנה הטבלה קצת שונה. כאן יש שלושה טורים (בהתעלם מהרבעונים) – התקציב שתוכנן 284 מיליארד, התקציב אחרי הרחבתו ("נתנה ונתנה") 307 מיליארד והתקציב שבוצע בפועל 286 מיליארד. כלומר בפועל בוצע אותו תקציב שמרני שתוכנן ע"י האוצר ב2010 לקראת התקציב הדו שנתי של 2011,2012. כאילו לא הייתה המחאה מעולם. כאילו לא יצאנו לרחובות, מאות אלפי אזרחיות ואזרחי ישראל שבת אחר שבת למחות נגד השיטה הזו.   נדגיש שוב: הממשלה ביצעה בפועל תקציב שמרני כפי שתכננה מראש. כל שקל לכאורה לרופאים, כבאים, או חינוך לגיל הרך קוצץ באכזריות ממקום אחר.

השינוי המשמעותי היחידי בתקציב לעומת התכנון היה גידול של כ 9 מיליארד ש"ח בתקציב הבטחון, גידול שרובו היה מהרזרבה הכללית (7.7 מיליארד ש"ח).

אז הייתה מסיבה? מסתבר שלא ממש.. נכון שהייתה ירידה בהכנסות הממשלה, מכמה סיבות, בין השאר החלטות הממשלה ממי גובים וכמה גובים ובעיקר בגלל המיתון. אבל השתוללות והרחבה תקציבית? רחוק מאוד מכך.

ועוד משהו: מה שלא כתוב בטבלה הזו של האוצר הוא מה קרה בחשבון ההשקעות וההון. ייתכן מאוד שהמדינה קיצצה דרמטית בהשקעות. ייתכן ולא, אנחנו פשוט לא יודעים איך נראה הביצוע שם.

שומרי הסף

יש מי שאוהב להציג את האוצר כשומרי הסף של תקציב המדינה. אני חושב שהדימוי מתאים רק במובן של ההחרגה משלטון החוק.  אני רחוק מלהתפעל מזה שהאוצר הצליח לרסן את ההוצאה התקציבית בניגוד "להשתוללות" של הממשלה והח"כים. שיהיה ברור – מי שמכונים "פקידי האוצר" התנהגו כאן כממשלה לא נבחרת והפרו חוק והחלטות ממשלה, ביודעין. תקציב המדינה מבוסס החלטות ממשלה והכנסת מצביעה עליו, לא הצבעה מינורית, הצבעה שמקבילה לאי אמון. כאן, עיתונות מגוייסת מתארת את הפרת החוק הזו כהישג. אבל אסור להפחית במשמעות החמורה של הפעולה הזו.  במדינה מתוקנת יותר כשלון כזה היה גורר אולי התפטרות של הממונים עליו.

אוברדרפט ענק

ובקטנה (בלי להעמיק): יש מופרכות מאקרוכלכלית ביחס האימה זה לגרעון: גרעון בזמן מיתון הוא טוב ותפקיד של הממשלה במיתון הוא לאזן את הביקושים הפרטיים החסרים (מהעסקים ומהפרטים) ההתעקשות של לפיד על ההשוואה למשק הבית עם מונחי "באנו לעשות שיפוץ בבית ומצאנו אוברדרפט ענק" מקלה על האמונה בתיאוריה כלכלית שמרנית שנס ליחה עוד בשנות ה 30 אבל ממש לא מקדמת את הבנת המציאות. זו הייתה כנראה תגליתו הגדולה של קיינס. הגילוי שמדינה היא לא משק בית, כל הכללים הכלכליים הנוגעים לניהולה בעולם המאקרו כלכלה שונים מאלו של המיקרוכלכלה שבמשק הבית.

אז כדי להיות גם קונסרוקטיבי ולא רק ביקורתי: הנה המלצת קריאה לשר האוצר הטרי. תקרא את "התיאוריה הכללית של תעסוקה, ריבית וכסף", היצירה הגדולה של ג'ון מיינארד קיינס (וכן, שם הספר רומז לחיבור לא טרוויאלי לכלכלן השמרן בן ימנו), הוא לא קל, אבל שווה להשקיע. אם אתה מתקשה אני מזמין אותך לקרוא לפחות את ההקדמה של פרופסור זעירא לספר ותנסה לא להתעלם מהנתיב החברתי שהיא מובילה אליו.  תעיין בכתביהם של חלוצי הכלכלה החדשה: אבא לרנר וגלבריית. תעבור גם אצל הפרופסורים ספיבק וזוסמן שמנפקים במכון ון ליר מסמכים עם הצעות ל"כלל פיסקלי" חלופי לכללי האוצר (שלכל הפחות אפשר לומר שהם פחות ניציים מהאוצר) ואצל חוקרים ביקורתיים מודרניים כמו תומס פיקטי. מניח שאחרי המסע הזה תוכל לראות אחרת את "ההמלצות" וה"ניתוחים" שאנשי האוצר והפרשנים הכלכליים מלעיטים אותך.

בחזרה אלינו: נכון, מדובר כאן בגרעון הלא נכון. הגרעון הזה נוצר בטווח הקצר מהמיתון שגורר ירידה במיסוי ובטווח הארוך ממגמת הורדת המס הישיר ומס החברות (AKA מתווה נתניהו 2002) שמנהלים פה כבר למעלה מעשור. הגרעון הוא לא כזה שהממשלה דואגת לאזן את הביקושים בשוק, אלא כזה שנוצר ממחסור בהכנסות בלי שהממשלה עושה את המוטל עליה ומגדילה את הביקושים. כן, קראתם נכון, מגדילה את הביקושים. אבל גם הגרעון הרע הזה עדיף על התרופה שביבי- לפיד-בנט ושמרני האוצר מנסים להאכיל אותנו. התרופה של קיצוץ נוסף בתקציב כדי להלחם בגרעון. זה מתכון לסחרור פורטוגלי/אירי וזה ממש לא הכיוון שאנחנו רוצים ללכת אליו.

של מי החוב הזה?

למרחיבים:

פוסט קצת ישן של גוליית :יובל שטייניץ ומאבקו בג'ון מיינארד קיינס. שמסביר בעוד מילים את המופרכות של המהלך הנוכחי.  לצערי, מסתמן שזה הכיוון שגם לפיד הולך אליו.

פוסט נחמד של יגאל סרנה ב"עד ראייה", עוד עצות ליאיר לפיד, גם אם קצת תמים מהצד הכלכלי. אהבתי את : "אם תרצה לדעת האם פגעת בול במי שצריך להכאיב לו כדי לרפא, תציץ בשר המדע שלך. אם החצוצרן מתכופף, פגעת בול"

2 מחשבות על “עשו מסיבה

  1. פינגבק: צנע, גרעון, שקרים | דגל אדום

  2. פינגבק: עבודה שחורה » התקציב, יעד הגרעון והתכנית הכלכלית של השר לפיד

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s