דוח השכר בשירות הציבורי

או: עוד סיבוב של שקרים, תעמולה וסטטיסטיקה.

לפני שבוע וחצי התפרסם דו"ח הממונה על השכר במשרד האוצר על השכר במגזר הציבורי לשנת 2011. דו"ח מקבלי השכר הוא אחת ההזדמנויות השנתיות המובהקות לכניסה ציבורית בעובדים ובועדים, ולחגיגת "האיש השמן נגד האיש הרזה".

הפעם זכינו לראות מעבר לתגובות הצפויות של שטרסלר במרקר, שהפליא אפילו להסביר איך גם העובדים המנוצלים בעצם הם המרוויחים של הסיפור הזה (כי לשנאת עובדים אין גבול אצל נחמיה). גם כתבה מעולה של שי ניב בגלובס עם פרשנות אחרת של הדו"ח ועם חלק המניפולציות של האוצר. כיוון ששי ניב כתב מצוין, נותר לי רק לגעת בכמה נקודות שהוא פיספס (ואולי לחזור על עוד כמה לטובת הקוראים פה).

מי ומי

במי הדו"ח הזה ורשימת 100 מקבלי השכר הגבוה המפורסמת עוסק בכלל? הכותרת המעורפלת של הממונה אומרת: דו"ח על הוצאות השכר של הגופים הציבוריים. ובפסקה הראשונה כתוב הגופים המתוקצבים והנתמכים, סה"כ 750 גופים.

מי לא נכלל? שי ניב מבהיר שלא נכללים למשל 105 אלף מורים, כמה קל להגיע לממוצע שכר נחשק לכאורה של 13,539 ש"ח לחודש (ברוטו, כולל הפרשות חד"פ, הבראה וכו', שאתם בכלל לא סופרים במשכורת השוטפת שלכם) כשמשרד האוצר קובע לעצמו בנוחיות את הכללים, שיטות החישוב ואוכלוסיית הדגימה. זו אחת ההטיות השיטתיות שיצחקי הסטטיסטיקאי הראשי הפורש, נהג להאשים בהם את האוצר.

אז מי בדו"ח? מעיבוד הרשימה של הגופים שמופיעה במשרד האוצר (מי שרוצה לעיין, צירפתי את הקובץ למטה) מתברר שהוא כולל 68 איגודי ערים (בעיקר ביוב, כבאות וועדות מקומיות לתכנון ובנייה), 41 גופים נתמכים (שאלו לא גופים מקבלי תמיכה.. אלא בעיקר אוניברסיטאות), 257 רשויות מקומיות, 123 חברות עירוניות ו133 מועצות דתיות, 11 תאגידי בריאות ו50 "תאגידים" (הגדרה שכוללת למשל תאגידים שהוקמו לפי חוק כולל יד ושם, בנק ישראל, המוסד לביטוח לאומי וכו') ו75 חברות ממשלתיות.  סה"כ 760 (במכתב הנלווה לדוח כתוב 750 ואח"כ 746, בדוח עצמו כתוב 757 לא ברור מאיפה הפער). מי לא מופיע בדו"ח שמכונה "דוח השכר במגזר הציבורי"? קוראי חדי העין בטח הבחינו כבר שאין ברשימה הזו לא רק את המורים שהזכרתי קודם אלא גם עובדי שירות המדינה עצמם חסרים כאן. אלו שהאסוציאציה הראשונה של מי שקורא את שם הדו"ח חושב עליהם. גם אני גיליתי רק עכשיו את העובדה המפתיעה הזו. גם עובדי מערכת הבטחון, אלו שמושמצים יום בלילה מסתבר שמושמטים מהדו"ח (על פי הכוכבית במכתב הממונה). שטרסלר (שזמן הפסיק להיות עיתונאי) שלא נותן לעובדות להפריע לו, כותב בטור הנשכני שלו מפורשות שמדובר בעובדי משרד הממשלה.. אלו שפשוט לא מופיעים בדו"ח.

רק לי נדמה שבמשרד האוצר קודם כל כתבו מספר על הלוח ואז הקיפו את המטרה מסביבו? אתם יכולים לדמיין את הישיבה:

כמה יצא? כל כך נמוך? אוקי, תוריד את המורים.

עדיין נמוך? טוב, תראה שכר ממוצע למשרה מלאה ולא למשרה האמיתית

כמה עכשיו? יופי מצוין, תנסח הודעה.

עוד גילוי מעניין של ניב הוא שמתוך תאגידי הבריאות מדווח בדו"ח השכר המלא (כולל קרנות מחקר ושר"פ) רק של רופאי בתי החולים של הכללית ואילו בבתי החולים הממשלתיים ובהדסה השכר מדווח בנפרד. אם הוא היה  מדווח יחד (כמו בבתי החולים של הכללית) היו כנראה רק רופאים ברשימה המפורסמת של 100 מקבלי השכר הגבוה שמפרסם האוצר שגם ככה רובה מלאה ברופאי הכללית.  אבל אז מה יככב בהודעה לעיתונות? אם לא יהיה נתב מנמל מאשדוד, סדרן רב תכליתי בנמל חיפה או מהנדס מחברת החשמל? טייסי הניסוי של תע"א (מקומות 93 ו97 שממילא ידחקו גם הם מהרשימה) או נשיא מכון וייצמן (50) הם לא מטרות מוצלחות לזעם ציבורי.

PAYDAY ADVANCE OPEN

כמה כמה:

גם בלי מניפולציות נוספות מתברר מקריאה ישירה במכתב הממונה כמה המצב לא פשוט. 40% מהעובדים מקבלים שכר נמוך מהשכר הממוצע במשק (8,190 דאז), שכרם הממוצע של אלו עומד על 5,756 למשרה מלאה, לא משהו שגומרים איתו את החודש. רבים מהם מסתבר לא מקבלים גם את זה. רק 64% מעובדים הגופים הציבוריים המדווחים בדו"ח עובדים במשרה מלאה ואחוז המשרה הממוצע לפיכך הוא 77%. כלומר, אם נניח התפלגות שווה של המשרות החלקיות על כל רמות השכר (וסביר שאחוז המשרות החלקיות באזור השכר הנמוך גבוה יותר) אזי השכר הממוצע האמיתי של ה40% האלו הוא 4432 ש"ח, אזור שכר מינימום.

וזה נהיה גרוע יותר, 37% מהעובדים מקבלים השלמה לשכר מינימום, זה ממש מביש. המדינה לא מצליחה לעמוד בשכר החוקי הבסיסי לעובדים שלה. הדו"ח עצמו עושה הרבה סלטות באוויר להסביר את זה וגם שטרסלר בטור שלו. הנתון המרכזי שאמור להתווכח עם זה הוא שהשכר הממוצע של אותה אלו שמקבלים השלמה לשכר מינימום גבוה בהרבה משכר מינימום ועומד על 7,957, לכאורה סתירה מוזרה. הדוח מציע הסבר אחד: השכר בפועל כולל כל מיני תוספות והשלמות, כוננויות, שעות, הסכמי שכר כאלו ואחרים שלא נספרים בשכר הבסיסי ועל כן אותם עובדים אמנם זכאים להשלמה אבל בפועל הם מקבלים יותר (ודופקים את המערכת אליבא שטרסלר).

לי יש שתי בעיות עם ההסבר הזה: הראשונה היא שהשכר הממוצע שלהם מוצג כשכר למשרה מלאה, וכפי שאני חוזר בפוסט הזה לעייפה, לאו דווקא (ובסבירות שלא) מדובר בעובדי משרה מלאה. נכון שגם הזכאות להשלמת שכר מינימום היא לפי היקף משרה אבל "התוספות" המדוברות אולי קטנות בהרבה, כמה קטנות? אנחנו לא יודעים בשיטת הצגת הנתונים הזו. תוספות שמוצדק שלא יהיו בשכר המינימום? לא יודעים.. הבעיה השנייה היא שזה פשוט לא משנה. למדינה אין פריבלגיה לחתום על הסכמי העסקה או הסכמי שכר שמנוגדים לחוק. למדינה אין רשות להפר את חוק שכר מינימום כלפי עובדיה. בגלל זה הוא חוק שכר מינימום. אם המדינה רוצה להכניס לשכר המינימום החוקי את השעות הנוספות,גמול נסיעות וכו', היא יכולה (לנסות לפחות, העובדים יתקוממו בצדק נגד זה), היא לא יכולה להיות קוזק נגזל, שגם קובע את החוקים, גם לא עומד בהם וגם מתבכיין שבעצם הוא בסדר.

אבל בואו נחזור לעובדים הרגילים, אלו שאינם מקבלים קצבת השלמה למינימום, מה מצבם? השכר הממוצע ע"פ הדו"ח עומד על 13,539 ש"ח, אבל אין ממש מה להתייחס לנתון הזה שמשכורות העתק של מיעוט קטן יכולות לעוות, אלא לשכר החציוני, זה ש-50% מהעובדים נמצאים מתחתיו ו-50% מעליו. מה השכר החציוני? 10,427 ש"ח. אבל ממוצע המשרה בדו"ח הוא 77%. כלומר השכר האמיתי החציוני (לא ע"פ חישוב למשרה מלאה שלא קיימת) הוא 8208 אש"ח. אזור השכר הממוצע במשק, ו-50% מהעובדים כאמור נמצאים מתחת למספר הזה. למשמעות של זה עוד אחזור בהמשך הפוסט.

ללא הבדל דת גזע ומין

גם מגדרית יש פערים גדולים, גם כאן, במקום שאמור לשמש דוגמא לשאר המדינה, גברים מקבלים (הרבה) יותר מנשים. השכר הממוצע של גברים עומד 13,404, ואילו של נשים עומד על 8707 בלבד. חציוני – כלומר 50% מהנשים מקבלים מתחתיו, יותר מזה, מטבלה אחרת בדו"ח עולה ש50% מהנשים מקבלות פחות מהשכר הממוצע במשק, כלומר השכר החציוני נמוך מ8190. (איך זה מסתדר? אני מקווה שזו טעות אנוש ולא עוד מניפולציה בנתונים.) "ללא הבדל דת, גזע ומין" כתוב במגילת העצמאות אבל זה כנראה לא בתוקף לגבי אלו שמקבלים מהמדינה משכורת, שם מותר להבדיל בין המינים.

עלה השכר? 

המכתב הנלווה, שצוטט בתקשורת מציין עליית שכר נומינלית של 3.78% ועליית שכר ריאלית של 0.32%, כלומר בפועל השכר הריאלי כמעט ולא עלה. מפילוח הנתונים בדו"ח עולה כי שכר מי שמכונים "עובדי הדירוגים", אלו שהם לא מנהלים או בכירים, 95% אחוז מהעובדים בגופים (ע"פ הדו"ח), קיבלו עליית שכר ריאלית של (תחזיקו חזק) 0.05%, כלומר קפאון מוחלט בשכר הריאלי.

היקפי משרה

בדו"ח מצוין כי הוא מתייחס ל 331,225 עובדים ב 253,676 משרות. במקום אחר מצוין כי 64% מאוכלוסיית הגופים הציבוריים עובדים במשרה מלאה ומכאן שאחוז המשרה הממוצע כאן הוא 77%. המצב גרוע במיוחד בחברות העירונית (אגב גם בשכר, זה המקום שאתם לא רוצים לעבוד בו, או במועצות הדתיות)  – 45% בעלי משרות מלאות בלבד!

הדו"ח לא מציין מה אחוז המשרה הממוצע של עובדי המשרות החלקיות אבל אפשר לחשב אותו מהנתונים הקודמים : 35% אחוז משרה ממוצע של מי שלא עבד במשרות מלאות, 119241 עובדים כאלו.  כן, יש כאן אולי שני יועצים לראש הממשלה שמועסקים במשרה חלקית כדי לא להפריע להעסקה מקבילה בשוק הפרטי אבל ברובם הגדול אלו סביר להניח עובדי משרה חלקית שלא מבחירה, עניים עובדים. חלקם אולי מקוששים עוד משרות חלקיות במקומות אחרים, חלקם נותרים אפילו בלי זה.

עובדי קבלן

עובדי קבלן כידוע הם לא עובדים, עובדים בהגדרתם הם בני אדם, יצורי אנוש ממש. עובדי קבלן ע"פ הדוח הם משהו אחר. שכרם לא נכלל בדו"ח הרשמי. בנספח לדו"ח מצוין (בגופים שטרחו לדווח, לא כולם) מצבם של עובד הקבלן, שכמעט לא צוטט בכלי התקשורת. מתברר ששכרם של עובדי הקבלן בגופים האלו , כולל משרדי הממשלה (עקביות היא לא הצד החזק של הדו"ח) עמד על 5,718 ש"ח למשרה מלאה, 87% מעובדי הקבלן מקבלים פחות מהשכר הממוצע במשק ב-2011 (8,190). מעניין על כמה היה עומד השכר הממוצע אם הם היו נספרים בדו"ח. רגע, כתבתי שכר למשרה מלאה. אבל הדו"ח מלמד ש82.5% מעובדי הקבלן מועסקים בעד 50% משרה. כלומר שהשכר שלהם הוא עד 2,858 ש"ח לחודש. עם זה כנראה לא הולכים למכולת, אלו לא רק עניות עובדות, אלא עניים מרודים עובדים. בשירות המדינה, איזו בושה. 

אבל יש בושה גדולה עוד יותר, במצגת אחרת של הממונה על השכר מנובמבר כנראה הוצגו נתונים נוספים, ורק הכותרת שם הסבירה לי מה בעצם פיספסתי בדוח הזה. כל הסעיף הזה התייחס רק ל- 9,024 עובדי קבלן במשרדי הממשלה ממש. הכותרת קובעת בלקוניות: "הדו"ח אינו כולל עובדי שמירה, אבטחה וניקיון". כלומר הוא לא כולל את המוני עובדי השירותים, מנקי השירותים והמאבטחים הם שירות, לא בני אדם ממש ואפילו לא כמעט בני אדם כמו עובדי הקבלן, אני מניח שגם המוני מורי הקבלן (נוסח תוכנית היל"ה ואחרים), העו"ס בעמותות ואחרים לא נספרים כאן כלל.

עוד קצת

תזמון: תזמון הפרסום קצת מוזר, ע"פ החוק הדו"ח אמור להיות משוחרר עד סוף דצמבר אבל בד"כ הדו"ח משוחרר כבר באוקטובר. השנה פורסם הדו"ח ב – 6 ינואר, חודש וחצי אח"כ ונשאלת השאלה למה בעצם?.

שי ניב מהרהר באפשרות שייתכן והאוצר נתן נשק למפלגת השלטון (שבמדיניות הכלכלית של נתניהו תומכים אנשיו) נגד מי שמצטיירת כמפלגת הועדים. ואני אוסיף ואתהה האם היה מי שרצה באוצר, לחמם את האווירה נגד העובדים רגע לפני "הפתעת ינואר" שעליה כתבתי בפוסט קודם, כדי שיהיה ברור לכולם מי אמורים לשלם את המחיר ומי "אחראים" לכאורה לגרעון? לאנשי האוצר פתרונים.

אפקטיביות: משיטוט באתר הממונה על השכר במשרד האוצר עולה עוד נושא קטן אבל מעצבן. יש שם גרף שמראה כמה כסף יחידת האכיפה הכניסה למדינה בכל שנה מחריגות, קנסות, השבות וכו'. הפלא ופלא מתברר שכמעט בכל שנה לא מדובר ביותר מכמה מיליונים זעומים שמגיעים מבקרת שכר, המספר מנופח בהרבה במצגות שלהם, כי הם מכניסים הערכות על חסכון אקטוארי שאף אחד לא יודע למדוד. בזמן שבמשרד האוצר מחפשים לקצץ ביחידות לא אפקטיביות, כדאי שהם יתבוננו גם בראי. יש מצב שתוספת עובדים סוציאליים או מורים, בשכר היחידה הזו, יהיה אפקטיבי יותר לחיזוק שירות המדינה ואפילו יעלה פחות כסף.

מצד שני, דו"ח השכר גם חושף את המקום שמקבלים בו את השכר הכי גבוה בממשלה.  ניחשתם נכון! זהו משרד האוצר, שהוא גם המשרד עם הכי הרבה תקני מנכ"ל (כמדומני לפני כמה שנים עמדו על 8!) ושיוצאיו נוהגים להתברג בהמוניהם אצל האחים עופר, נוחי דנקנר ושאר הטייקוניאדה במשכורות גבוהות בהרבה. מעניין שאת ההתלהבות לקיצוצי שכר עובדים לא מביאים לספינת הדגל של המדיניות הזו.

סיכום, הדרך להפרטה ועוד הצעת יעול

שי ניב כותב:

גשו למשרד הממשלתי הקרוב לביתכם וצפו במחזה סוריאליסטי: יותר מאבטחים ואנשי ניקיון מאשר נותני שירות. אלה הראשונים נכנסים לתקציב הרכש של המשרד, בדיוק כמו הסיכות למהדקים, בעוד אלה השניים הם חלק ממנגנון כוח אדם שעובר הרעבה ודיכוי. השיטה הזו עובדת היטב: התור ההולך ומתארך אל פקידת הקבלה מעלה את מפלס העצבים שלה ובעיקר של כל מי שלקח מספר בעל שלוש ספרות מפחידות.
העצבים מביאים מהומה והמהומה מביאה עוד מאבטחים.
בסוף גם הפקידה וגם מי שעמד אצלה בתור משוכנעים שהמגזר הציבורי רקוב מהיסוד. הכי פשוט היה לגייס פקידה נוספת, אבל אז איך נצדיק את הצורך בהפרטה? זה כמו בפרסומת המשעשעת לחברת אשראי, רק עם טוויסט קטן במסר: לייבש, לייבש, לייבש.

נכון,  שי ניב מדגים על המשרד הממשלתי בעוד שעובדי משרדי הממשלה, כפי שלמדנו למעלה, כלל לא מדווחים בדוח. גם נכון שהדוח מדווח על 5,919  משרות שנוספו במגזר המדווח בדוח. גידול של 2.39%, בקושי מעל הגידול הטבעי של מדינת ישראל ובוודאי לא מספיק כדי לצמצם את הפער בשירותים הציבוריים בין ישראל וארגון המדינות המפותחות שאליהן אנחנו כל כך רוצים להדמות. בעיני לפחות תיאור המשרד של שי ניב הוא תיאור מדויק מאוד של הטרגדיה שמאחורי המספרים היבשים בדו"ח.

להוציא אולי כמה אלפי מהנדסים ורופאים בכירים שמשתכרים שכר גבוה מאוד וכנראה שבצדק, השכר במגזר הציבורי רע ומעליב.  יש דרג מנהל ובכיר (השמן) שמשמין על חשבון ציבור העובדים הרחב (הרזה).  ציבור שבו רבים מתקשים בכלל לסגור את החודש. סביר שהוצאת עובדי שירות המדינה והמורים מהדו"ח נועדה עוד לייפות את המספרים והמצב שם גרוע אפילו יותר. המצב הזה שונה רק במיעוט מקומות העבודה שבהם ועד עובדים חזק מונע את עושק העובדים, ומכאן כפי שמעיר ניב בגלובס הצורך האובססיבי בהשמצה של אלו.

במרקר, שבו מתעבים בטחון תעסוקתי לעובדים מתיימרים לשאת בחודשים האחרונים את דגל המהפכה במגזר הציבורי. רולניק כתב,כותב ויכתוב על הצורך במודלים חדשים של תעסוקה, על חוסר התועלת בלהשקיע עוד כסף במערכת, על שאלות של יעילות ואפקטיביות וכו'. אבל לא כותבים שם על המהפכה האמיתית שהיא בסיס לכל מהפכת שירות ציבורי אחרת: מספיק עובדים לבצע את השירות (כלומר הגדלת השירות) ושאלו יקבלו תנאי העסקה הוגנים ושכר מכובד, זו נקודת ההתחלה לכל מהפכה ושינוי נדרש במגזר הציבורי

ועוד משהו, בשביל לעשות את המהפכה הזו בהעסקה הציבורית צריך קודם כל שקיפות אמיתית ממשרד האוצר: נתונים אמיתיים, מלאים, לא מכובסים ומיופים לטובת אג'נדת האוצר. הכל כולל הכל, עובדי הקבלן, השירותים והשאר. את זה, אני חושש, יקח עוד זמן לקבל.

ויש לי עוד הצעת יעול, יתכבד הממונה על השכר ויפרסם עם הדו"ח עוד שתי טבלאות, לא רק את טבלת השיאנים אלא את 100 (או 1000) המקומות האחרונים, את העניים העובדים שמקבלים מהמדינה שכר מביש ויצרף אליה עוד טבלה, אולי שמית, שמות המנהלים של העובדים האלו, האחראים על היחידות ומה שכרם הם. אולי שקיפות כזו תסייע.

שקיפות

מצ"ב קובץ אקסל: דוח מקבלי השכר 2011 עם החישובים שהצגתי כאן, שתוכלו לבדוק אותי וגם חומרי הרקע שעבדתי איתם.

8 מחשבות על “דוח השכר בשירות הציבורי

 1. פינגבק: מעמידים את האדם העובד במרכז | דגל אדום

 2. פינגבק: ההסתה נגד העבודה המאורגנת נמשכת | דגל אדום

 3. פינגבק: סיבוב נוסף במאבקי הנמלים | דגל אדום

 4. פינגבק: שנאת העובדים של גיא רולניק עולה מדרגה | דגל אדום

 5. פינגבק: תוכנית האוצר לקיצוץ – עוד מהתרופה שלא עובדת | דגל אדום

 6. goliath

  אני לא סגור על עובדים במשרדי הממשלה, אבל בחברות הממשלתיות, אצל הרופאים, אצל הפרקליטים ועוד – הממונה על השכר מציג את השכר הכולל של כל השנה – כולל שעות נוספות וכל התוספות הקיימות. זאת הסיבה שהוא מראה כאילו הרופאים מקבלים 30 אלף בחודש. זה בגלל שהסכום הזה משקף עבודה בכ-200% משרה… אותו הדבר בחברת החשמל, ברכבת וכו' – האוצר מגביל את היכולת של החברות לגייס כוח אדם, ואז העובדים נאלצים לעשות יותר שעות נוספות, ואז האוצר מציג את השכר שלהם כגבוה במיוחד….

  כשהתנהל מאבק הפרקליטים בדקתי את השכר שלהם בדו"ח: לפי האוצר, עלות השכר השנתית של הפרקליטות הסתכמה בכ-220 מיליון שקל בשנה – אבל בתקציב המדינה לאותה שנה, כל התקציב של הפרקליטות היה רק 180 מיליון שקל… שאלתי את נציגי האוצר על הפער והם טענו שהיתה העברה תקציבית של 40 מיליון באמצע השנה…. אבל זה עדיין לא הגיוני, כי לפרקליטות אמורות להיות הוצאות מעבר לשכר לפרקליטים… בקיצור, מערבבים את הציבור על ימין ועל שמאל.

  יופי של פוסט, יישר כוח.

  1. alonnisser מאת

   תודה
   צודק בעניין המספרים, כל המספרים של האוצר חשודים ומערבבים מין שאינו במינו. את הנקודה בין קיצוצי כוח ההאדם לשכר גבוה בגין שעות נוספות פיספסתי. נקודה חשובה

 7. עמוס

  פוסט מעולה. שוב. את חרב הקיצוצים של תקציב 2013 תכוון ממשלת נתניהו-לפיד-בנט בראש ובראשונה לעובדי המגזר הציבורי והדו"ח הזה ישמש לה כקרדום לחפור בו את קברם.
  הערה קטנה: הסטטיסטיקאי יצחקי לא פרש אלא הופרש בעקבות הביקורת שהעביר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s