הטעויות של אלון חסן

ולמה אני חושב שהן עולות לעבודה המאורגנת ביוקר.

אתם מכירים את הכתבות האלו,  על איך אלון חסן, ראש ועד העובדים החזק של נמל אשדוד מחזיק את המדינה כבת ערובה. על משכורות העתק של מנופאי כזה או אחר, על תלושי "הסטייקים". הדימוי שלו הוא של סובוטקה כזה (מהסמויה למי שפיספס), מנהיג ועד ועבריין שיעשה הכל, אבל הכל, להגן על האנשים שלו.

אתם מכירים גם את הכתבות האלו, על איך ועד העובדים עושה שביתה איטלקית בטעינת האניות בגלל סכסוך על העסקת קרובת משפחה, ואתם מכירים את ההשתלחות האלימה בעובדי הנמלים, הפרשן הכלכלי שקורא להפציץ את הנמל וקו אחיד של הטוקבקיסטים שקוראים לפתר את כולם, להראות להם, להכניס את הצבא וכו'. אני אפילו לא יודע כמה מהסיקור של הסיפור הזה אמיתי, אבל כנראה שיש לו לפחות בסיס מסויים, עובדי נמל אשדוד ובראשם אלון חסן אחראים ללפחות חלק מהתקשורת השלילית שהם מקבלים.

An abandoned dock

לא, הבעיה שלי עם חסן היא לא משכורות העתק של מנופן או מלגזן. הבעיה שלי עם חסן הוא הפער בין הטווח הקצר לטווח הארוך. חסן, לטעמי לפחות, ממקסם את הרווח קצר הטווח של עובדי הנמל על חשבון העתיד שלהם ועתיד העבודה המאורגנת בישראל.

סולידריות

סיפור תוספת השכר בזמן שביתת האחיות הוא סיפור מייצג. חסן חתם על תוספת שכר של כמה אלפי ש"ח (לפי הדיווח העתונאי לפחות) פרי מו"מ שבטח התחיל הרבה לפני. ההודעה לציבור ממשרד האוצר נחתה במערכות העיתונאים עוד לפני שיבשה הדיו על ההסכם. מזמן לא ראיתי את משרד האוצר מאושר כל כך להודיע על תוספת שכר של אלפי ש"ח לעובדים, בטח בזמן שמתקוטטים על האחיות המנוצלות על שקלים. הסיפור ברור: משרד האוצר ניצל מו"מ ארוך שבדיוק הסתיים עם עובדי הנמלים בשביל לתקוע תריז בין ציבורי העובדים ולהטות קצת את הציבור (המוטה ממילא, וכבר כתבתי על זה פוסט ארוך) נגד שביתת האחיות, ואת האחיות (כפי שעשו באוצר בהצלחה עם העו"ס) זו נגד זו.

מישהו קונספירטיבי ממני יכול היה גם לחשוד שמשרד האוצר הסכים לשלם עוד כמה שקלים לעובדי הנמל ולו רק בשביל לגמור הסכם בזמן שביתת האחיות ולאפשר לשחרר את ההודעה הזו.

הסיכוי לשינוי טרנספורמטיבי של צדק חברתי טמון בחבירה של איגודי העובדים החזקים לעובדים חלשים ומוחלשים, לפעילים חברתיים וכו'. חסן מוכן לסכן את הפוטנציאל לסולידריות הזו (אמנם ציפורים על עץ) עבור הציפור ביד של העלאת השכר.

דור א' דור ב'

עוד עובדה שלא מדברים עליה היא למה בכלל עובדי הנמלים זוכים כל פעם למשכורות גבוהות יותר ויותר. נכון, חלק מהסיבה היא "השלטר" של כניסת הסחורות למדינה שהם יושבים עליו, אבל במו"מ האחרונים הסיבה היא כנראה אחרת. מדובר באתנן, אולי כזה שמקדים את הבקשה, להסכמה להקמת נמל/מזח מופרט ופרטי בנמל. כזה שיעבדו בו עובדים לא מאורגנים, או מאורגנים "פחות", עובדי דור ב'.

נכון, חסן (בראיון מושמץ במיוחד) מכחיש את זה:

מה אכפת לך שתהיה קצת תחרות בנמלים? למה שלא יקימו רציף שיעשה תחרות ומה שעכשיו יישאר?

"אין סיכוי. אני לא אתן שיכניסו כאן תאילנדים, עובדים לא מאוגדים שאין להם אבא או אמא".

אבל למה?

"איזו זכות קיום יש לי מול עובד שמרוויח רבע מהשכר שלי?"

ואני מאמין לו. אני מאמין לו כי אלון חסן צודק, עובדים זולים יעשירו טייקון שינהל את הנמל ויצטרפו למעמד העניים העובדים. אבל הדיל קצר הטווח שלו, של מקסום רווחי העובדים, עלול להיות ע"ח העתיד. התחושה שאלון חסן משתין מהמקפצה מקלה על הפיכתו לאויב הציבור במרקר ובעיתונות הפופולארית. יותר מזה, שהאוצר ידרוש נמל מתחרה, עלול להתברר לחסן שעליות השכר מהאוצר הפכו לדמי לא יחרץ, שמעטים העובדים שיסכנו משכורות כאלו עבור עובדים אחרים, אותם "תאילנדים" לא מאוגדים שחסן מזהיר מכניסתם. זה התהליך שאפשר בשנות התשעים את מעמד עובדי דור ב' ודור ג' במפעלי התעשייה הגדולים (הדוגמה המובהקת של מפעלי ים המלח). ניסיון של ועד קצר רואי לשמור על זכויות עובדים על חשבון העתיד.

כדאי שחסן ילמד מועד חברת החשמל, שלמד על בשרו את המחיר של להיות אויב הציבור מספר אחד.

אופק

העבודה המאורגנת בישראל היום בקרב על עתידה. אם לפני כמה שנים היה נדמה שהקרב הזה כבר הוכרע, שאין עתיד לאיגודים המקצועיים בישראל, אז היום ברור שעוד מדובר בקרב פתוח. הכניסה למגרש של ארגונים נוספים ושינוי משמעותי בהתנהלות ובקהלי היעד של ההסתדרות הביא להתאגדות עשרות אלפי עובדים נוספים בשנים האחרונות, רובם הגדול בהסתדרות הכללית. אבל למהלך הזה לא חסרים אויבים, ההתנהלות של אלון חסן מקלה עליהם ומספקת להם תחמושת, בו בעת שהיא גם פוגעת בסולידריות בין העובדים.

3 מחשבות על “הטעויות של אלון חסן

  1. פינגבק: סיבוב נוסף במאבקי הנמלים | דגל אדום

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s